Breadcrumb Navigation:

Home > Guides & Statistics > Graduation Candidates > United States

2013 Fall Graduation Candidates - United States

ALABAMA

BACHELOR'S
Kyle P Jones - Food Science
Patricia Harden Mazur - Agricultural Business Management

MASTER'S
Kudzanai Ford - Accounting *

return to top

ALASKA

MASTER'S
Steven Michael Toebben - Civil Engineering

return to top

ARIZONA

MASTER'S
Joshua Ronald Ashcroft - Chemical Engineering

return to top

ARKANSAS

BACHELOR'S
Mija Jamenta Nichols - Environmental Technology and Management

return to top

CALIFORNIA

BACHELOR'S
Daniela Nordqvist - Psychology
Lorraine L Torres-Colon - Sociology *

MASTER'S
Sara Alicia Vela - Natural Resources *
Allyson Elizabeth Weissberg - Accounting *

return to top

COLORADO

BACHELOR'S
Katherine Elizabeth Ganny - Mathematics
Katherine Elizabeth Ganny - Economics

MASTER'S
Travis Edwin Lipstein - Mechanical Engineering *
Jason B Shaffer - Mechanical Engineering

return to top

CONNECTICUT

BACHELOR'S
Dianna Jean Baptista - Arts Studies
Katherine Whitney Campbell - Sport Management
Brittany Elizabeth Curry - Fashion and Textile Management
Teirra Sequice Powell - Social Work

MASTER'S
Lauren Michelle Heafy - International Studies

return to top

DELAWARE

BACHELOR'S
Kamille Helena Watson - Communication

return to top

DISTRICT OF COLUMBIA

BACHELOR'S
Antonisha Monet Brown - Business Administration
Paul Harmon - Sport Management *
Kristopher Paul Kornegay-Gober - Science, Technology, and Society

return to top

FLORIDA

BACHELOR'S
Bryan P Adametz - Sport Management *
Julia Michaele Belcher - Communication
Dixon Charles Christy - Sport Management
Jacob Elias Dakar - Plant Biology
Caitlin Anne Dent - Sport Management *
Amanda Pilar Finuccio - Graphic Design *
Cesar David Garzon - Computer Engineering
Gwendolyn Stella Mejia - Fashion and Textile Management
Brieanna Walker Merriwether - Biological Sciences
Samuel J Morgan - Economics
Chloe Margot Smith - Sport Management
Dane Sterling Williams - Business Administration

MASTER'S
Dario Ackerman - Operations Research
Dane Walter Buckley - Operations Research
Ryan David Geoffroy - Aerospace Engineering *
Crystine Michelle Good - Mechanical Engineering *
Caroline Kemme - Mechanical Engineering
Dhaval A Patel - Computer Science
Ryan L Vasile - Civil Engineering *
Elizabeth Jane Warren - Anthropology

return to top

GEORGIA

BACHELOR'S
Abdullah Al-Ghamdi - Electrical Engineering
Duran Micheal Christophe - Parks, Recreation and Tourism Management
Colin W Genthert - Sport Management *
Justyne Starr Hammond - Biochemistry
Justyne Starr Hammond - Biological Sciences
Deion M Roberson - Parks, Recreation and Tourism Management

MASTER'S
Juan Carlos Amador - Mechanical Engineering
Jonathan Taylor Downs - International Studies *
Brian Scott Hickinbotham - Geospatial Information Science and Technology

return to top

ILLINOIS

BACHELOR'S
Stacey Elizabeth Rodsater - Psychology
Benjamin William Steele - Parks, Recreation and Tourism Management *

MASTER'S
Kristin Marie Frankowski - Food Science
Laura Ann Niemeyer - Civil Engineering *
Thomas N Rush - Civil Engineering

return to top

INDIANA

BACHELOR'S
Cheryl Twyman - Psychology

MASTER'S
Elizabeth Angelyn Fadde - Materials Science and Engineering *
Benjamin Edward Neilson - Teaching

return to top

IOWA

MASTER'S
Eric Lee Kilburg - Fisheries, Wildlife, and Conservation Biology *

return to top

KANSAS

MASTER'S
Tana Michele Smith - International Studies

return to top

KENTUCKY

BACHELOR'S
Madeline Elyse Buhr - Biological Sciences

MASTER'S
Michael Kienle Graves - Marine, Earth, and Atmospheric Sciences *
Wesley Abram Luttrell - Psychology

return to top

LOUISIANA

MASTER'S
Lauren Janelle Stentz - Textiles

return to top

MAINE

BACHELOR'S
David Sean Gamble - Parks, Recreation and Tourism Management

MASTER'S
Senase Gbechedji Adande Kinti - Civil Engineering

return to top

MARYLAND

BACHELOR'S
Corinne Maria Arnold - Political Science
Lindsey Nicole Binder - Communication
Matthew Joseph Blizzard - Parks, Recreation and Tourism Management *
Davi Lynn Clark - Fisheries, Wildlife, and Conservation Biology
Allison Rae Delaney - Accounting
Rachel Emily Fincham - Nutrition Science
Grace R Fischetti - Nuclear Engineering
Alyssa Ann Happell - Graphic Design
John A Henise - Electrical Engineering
John A Henise - Computer Engineering
James Bruce Hennessy - Civil Engineering
Amy Marie Hofmeister - Zoology *
Jason Kerstetter Hull - Agricultural Business Management
David Michael Nastalski - Professional Golf Management
Nicole A Williams - Textile Technology
Cory Thomas Wilson - Criminology
Tricia Marie Wong - Business Administration
Tricia Marie Wong - Chemistry
Hanna Yi - Communication
Joshua Zajdel - Zoology *

MASTER'S
Diana M Castillo - Chemical Engineering
Alondra Isahura Hernandez - Biological and Agricultural Engineering *
Christopher Matthew Kelly - Textile Chemistry
Joshua Robert Laub - Aerospace Engineering
Katy Jean Macleod - Agricultural and Extension Education
Marika A Walker - Textile Engineering *

DOCTORATE
Benjamin Erik Gaddy - Materials Science and Engineering *

return to top

MASSACHUSETTS

BACHELOR'S
Justin Patrick Barrett - Aerospace Engineering
Evan Sebastian Matonis - Civil Engineering
Deirdre Anne Nash - Nutrition Science *

MASTER'S
Michael Chen - Electrical Engineering
Nichole Allyse Fournier - Anthropology *
Daniel Patrick Phillips - Civil Engineering

return to top

MICHIGAN

BACHELOR'S
Karen Catelyn Stabile - Computer Science
Karen Catelyn Stabile - Applied Mathematics
Kelsie Reanne Stevenson - Applied Mathematics

MASTER'S
Aaron Michael Adkins - Engineering
Kevin R Hasse - Materials Science and Engineering
Kirby Rochelle Kedroske - Textiles

return to top

MINNESOTA

BACHELOR'S
Celeste Leann Bergey - Chemical Engineering *

MASTER'S
Danielle Lynn Werner - Mechanical Engineering *

return to top

MISSISSIPPI

BACHELOR'S
Cameron L McCarty - Communication

return to top

MISSOURI

MASTER'S
Julia Dawn McNabb - Adult and Community College Education *
Jonathan Vern Trueblood - Marine, Earth, and Atmospheric Sciences *

return to top

NEW HAMPSHIRE

BACHELOR'S
Nicholas Ray Bragdon - Computer Science
Jennifer Anne Realmuto - Zoology *
Rachel Grace Swiezynski - Graphic Design

MASTER'S
Kate Elizabeth Thurston - Accounting *
Danielle Marie Vigneault - Engineering

return to top

NEW JERSEY

BACHELOR'S
Jonathan James Becker - Parks, Recreation and Tourism Management
Daniel Chandler - Mechanical Engineering
Matthew Richard Heard - Biochemistry *
Rina Helena Jaffe - Animal Science *
Ronald Anthony Tortoriello - Sport Management

MASTER'S
John Altobelli - Mechanical Engineering
Elizabeth Dye - Training and Development
Jaclyn Eck - Mechanical Engineering *
Todd Keiser - Mechanical Engineering

return to top

NEW YORK

BACHELOR'S
Wendy Regina Bhagwandeen - Biological Sciences
Max Colby Dorin - Food Science
Lindsay Hartley - Political Science *
Christian Tyler Kranz - Sport Management *
Jared Andrew Little - Mechanical Engineering
Andrew Luis Mera - Electrical Engineering
Reynaldo Rosa - Microbiology *
Elizabeth Simon - Nutrition Science *
Megan Elizabeth Williamson - Animal Science

MASTER'S
Margaret Mannix - Accounting *
Alexander E Metzger - Natural Resources

return to top

OHIO

BACHELOR'S
Jackie Ryan Cheek - History
Andrew Everette Davis - Psychology
Brandon Scott Forney - Agricultural and Environmental Technology *
Sean Gordon Hobbs - Engineering
Marissa Michelle Kost - Poultry Science
Carol Chiaen Lee - Business Administration *
Alexander Daniel Schuler - Technology, Engineering and Design Education

MASTER'S
Sarah Adele Edwards - Materials Science and Engineering *
Leah Taylor Kos - Climate Change and Society

return to top

OKLAHOMA

MASTER'S
Joshua Charles Thomas - Computer Engineering *

DOCTORATE
Wendi Ann Sierra - Communication, Rhetoric, and Digital Media *

return to top

PENNSYLVANIA

BACHELOR'S
Steven Alexander Bozinovich - Poultry Science *
Caitlyn Victoria Duran - Social Work
Brian Gaudio - Environmental Design in Architecture *
Sarah Elizabeth Heckler - Nutrition Science
Tyler Andrew Jerome - Agricultural and Environmental Technology
Matthew Geoffrey Jones - Professional Golf Management *
Marcus Leonard Kufta - Communication *
Morgan B Price - Communication
Brian Jeffrey Schultz - Computer Science *
Ryan T Shenk - Business Administration
Ryan Joseph Whitmore - Business Administration

MASTER'S
David J Alban - Civil Engineering
Andrew John Auger - Mechanical Engineering
Guy Pascarella - Computer Engineering
Michael Kern Woods - Agricultural and Extension Education

return to top

RHODE ISLAND

BACHELOR'S
Gregory James Westcott - Biological Sciences

return to top

SOUTH CAROLINA

BACHELOR'S
Kimberly L Green - Psychology
Kimberly L Green - Communication
Lindsey N Madsen - Spanish Language and Literature
Benjamin Stephon Moore - Parks, Recreation and Tourism Management
Jarred Quintin Payton - Communication

MASTER'S
Matthew James Brown - Environmental Assessment *
Audrey Lindsey Bryan - Family Life and Youth Development *
Joel Russell Cloninger - Mechanical Engineering
Matthew E. Ross - Engineering *
Geoffrey Michael Schwitzgebel - Geospatial Information Science and Technology

return to top

TENNESSEE

BACHELOR'S
Stephen Michael Barton - Biological Sciences
Heidi Elizabeth Klumpe - Chemical Engineering *

MASTER'S
Sheri Lee Denning - Training and Development
Kevin Lamb - Mechanical Engineering
Jared Kenneth Lefaivre - Engineering
Lauren Elizabeth Valenski - Anthropology *

return to top

TEXAS

BACHELOR'S
Grant Ashton Clyde - Parks, Recreation and Tourism Management
Joshua Calvin Easley - Sport Management
Michael T Franks - Fisheries, Wildlife, and Conservation Biology *
Anna Aileen Morey - Mechanical Engineering
Megan Sarah Owen - Communication *

MASTER'S
Branch T. Archer - Computer Science
Travis John Vazansky - Engineering
Tram Dinh Vogeler - Electrical Engineering

DOCTORATE
Marion Mark Russell - Civil Engineering *

return to top

UTAH

BACHELOR'S
Caitlin Jean Boyce - English

MASTER'S
Matthew Anders Banz - Computer Science

return to top

VERMONT

MASTER'S
Jeffrey Dean Gibson - Aerospace Engineering *
David Christian Santucci - Parks, Recreation, and Tourism Management *

return to top

VIRGINIA

BACHELOR'S
Emily K Asher - English
Chris Hayes Cotrupi - Technology, Engineering and Design Education *
James Cody Crabill - Professional Golf Management
Barrett W Deacon - History *
Stephanie Nicole Donohue - Animal Science *
Matthew Evan Fitschen - International Studies
Lindsay Brooke Froggatt - Parks, Recreation and Tourism Management
Taylor Young Gapcynski - Mechanical Engineering
William Smith Hutchens - Business Administration
Amber Shernel Johnson - Polymer and Color Chemistry
Catelyn Nichole Joyner - Geology
Sarah Elizabeth Kerr - Technology, Engineering and Design Education
Ashley N Knappenberger - Graphic Design
Amber A Lombardi - Biological Sciences *
Michael Jackson Marks - Agricultural Science *
Ashley Nichole McKinney - History
Matthew Thomas Morris - Meteorology
Matthew Thomas Morris - Applied Mathematics
Madeline Lenore Newberry - Communication *
Sarah Elizabeth Price - Design Studies
Chalanda C Reid - Biological Sciences
Karimah M K Shepherd - Sport Management *
Morgan Taylor Simpson - Psychology
Brian Kendall Slay - Parks, Recreation and Tourism Management
Brandon Reshard Taylor - Paper Science and Engineering *
Rebecca Noble Vause - Business Administration
Keara Shontara Vincent - Animal Science
Jacob Schuyler Vrooman - Paper Science and Engineering
joshua david karpen - Engineering *

MASTER'S
Brooks E Bowman - Nutrition *
Devang R Patel - Materials Science and Engineering
Henry Edward Raper - Public Administration *
Brandon Alexander Royall - Business Administration

return to top

WASHINGTON

MASTER'S
Scott Karl Becker - Marine, Earth, and Atmospheric Sciences *
Rabia Mohamed Omer - Civil Engineering

return to top

WISCONSIN

BACHELOR'S
Devin Jon Rosas - Business Administration

MASTER'S
Samuel Thomas Busch - Financial Mathematics
Matthew Ryan Frahm - Aerospace Engineering *
Jacob Andrew Salm - Mechanical Engineering

return to top